Monitoring GPS   Wypożyczalnia Samochodów Rzeszów   Ogłoszenia Motoryzacyjne   Geodeta Rzeszów   Tanie Bilety Lotnicze   Regeneracja Wtryskiwaczy  
  
  Strona Główna
  Mapa Podkarpacia
  Mapa Bieszczadów
  Mapa Beskidu Niskiego
  Mapa Przemyśla
  Mapa Okolice Przemyśla
  Monitoring Pojazdów GPS
  Miejsca Pielgrzymkowe
  Kontakt
 
 


Monitoring i Śledzenie Pojazdów GPS

Współczesne mapy cyfrowe znalazły swoje zastosowanie w takiej dziedzinie jak telemetria. Dzięki niej możemy dokonywać precyzyjnych pomiarów na potrzeby śledzenia czy też monitorowania pojazdów, ich położenia, prędkości czy też stanu poszczególnych wskaźników jak np wskaźnika poziomu paliwa. W celu przybliżenia tej nowe dziedziny poniżej przedstawiamy podstawowe pojęcia związane z monitoringiem i śledzeniem pojazdów - telemetrią.

Monitoring pojazdów – aktywne zarządzanie flotą pojazdów poprzez zamontowanie w nich urządzeń gps nadających sygnały do głównego serwera, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie prędkości, zużycia paliwa, czy wykonywanych postojów.

Zarządzanie flotą (taborem pojazdów) – proces logistyczny, polegający na stałym monitorowaniu środków transportu – planowanie, kontrolowanie i organizowanie pracy.

GPS – Global Positioning System – system nawigacji satelitarnej, która swoich zasięgiem obejmuje cały świat; składa się z satelitów krążących po orbicie Ziemi, stacji kontrolnych na ziemi oraz odbiorników sygnału.

Nawigacja satelitarna – inaczej GPS; pomaga w dostarczaniu informacji na temat aktualnego położenia użytkownika względem innych odnośników i ułatwia poruszanie się po terenie.

Telemetria – dziedzina, która zajmuje się przesyłaniem wartości pomiarowych na większą odległość; urządzenia rozmieszczone w terenie dokonują automatycznego pomiaru i przesyłają zebrane dane do centrali drogą radiową lub telefoniczną.

Telematyka – ogół działań informatycznych i telekomunikacyjnych zintegrowanych z fizycznymi systemami, zajmująca się transportem, zwiększeniem wydajności, bezpieczeństwa, z zarządzaniem flotą, czy oszczędzaniem.

Logistyka – dziedzina, zajmująca się odpowiednim planowaniem i kontrolowaniem przepływu produktów oraz informacji na ich temat od źródła pochodzenia do miejsca docelowego dostawy.

Sonda paliwowa – urządzenie, które poprzez bezpośrednie podłączenie do systemu telemetrycznego, jest w stanie kontrolować zużycie paliwa w zbiorniku; czujnik ten pozwala w sposób precyzyjny określić ilość upustu paliwa podczas tak podczas postoju jak i przy włączonym silniku.

Przepływomierz paliwa – czujnik stosowany w systemach monitoringu pojazdów, służący do określenia zużycia paliwa w czasie rzeczywistym.

Droga hamowania – odległość, którą pokonuje pojazd od momentu użycia pedału hamulca do momentu całkowitego zatrzymania.

Ecodriving – styl jazdy preferujący płynną i bezpieczną jazdę; do jego elementów należy np. ruszanie na nierozgrzanym silniku, zmiana biegów przy możliwie jak najniższych obrotach, czy hamowanie silnikiem.

Tachograf – analogowe lub cyfrowe urządzenie rejestrujące, umieszczane na deskach rozdzielczych w celu kontrolowania czasu pracy kierowców, przejechanej drogi, czy osiąganej prędkości.

Lokalizator GPS – urządzenie umożliwiające monitorowanie przesyłki, czy samochodu. Droga przesyłu informacji biegnie od zamontowanego w pojeździe GPS-u do nawigacji satelitarnej, a od niej do centrali, gdzie gromadzone są wszystkie informację.

Monitoring GPS – inaczej lokalizator pojazdów; ma za zadanie zarządzanie flotą pojazdów w celu usprawnienia jej działania, zwiększenia efektywności pracy oraz jej bezpieczeństwa.

Więcej na temat systemów telemetrycznych można poczytać na stronie http://www.truckonline.pl