Współczesne mapy cyfrowe znalazły swoje zastosowanie w takiej dziedzinie jak telemetria. Dzięki niej możemy dokonywać precyzyjnych pomiarów na potrzeby śledzenia czy też monitorowania pojazdów, ich położenia, prędkości czy też stanu poszczególnych wskaźników jak np wskaźnika poziomu paliwa. W celu przybliżenia tej nowe dziedziny poniżej przedstawiamy podstawowe pojęcia związane z monitoringiem i śledzeniem pojazdów - telemetrią.
Monitoring pojazdów – aktywne zarządzanie flotą pojazdów poprzez zamontowanie w nich urządzeń gps nadających sygnały do głównego serwera, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie prędkości, zużycia paliwa, czy wykonywanych postojów.
Zarządzanie flotą (taborem pojazdów) – proces logistyczny, polegający na stałym monitorowaniu środków transportu – planowanie, kontrolowanie i organizowanie pracy.
GPS – Global Positioning System – system nawigacji satelitarnej, która swoich zasięgiem obejmuje cały świat; składa się z satelitów krążących po orbicie Ziemi, stacji kontrolnych na ziemi oraz odbiorników sygnału.
Nawigacja satelitarna – inaczej GPS; pomaga w dostarczaniu informacji na temat aktualnego położenia użytkownika względem innych odnośników i ułatwia poruszanie się po terenie.
Telemetria – dziedzina, która zajmuje się przesyłaniem wartości pomiarowych na większą odległość; urządzenia rozmieszczone w terenie dokonują automatycznego pomiaru i przesyłają zebrane dane do centrali drogą radiową lub telefoniczną.
Telematyka – ogół działań informatycznych i telekomunikacyjnych zintegrowanych z fizycznymi systemami, zajmująca się transportem, zwiększeniem wydajności, bezpieczeństwa, z zarządzaniem flotą, czy oszczędzaniem.
Logistyka – dziedzina, zajmująca się odpowiednim planowaniem i kontrolowaniem przepływu produktów oraz informacji na ich temat od źródła pochodzenia do miejsca docelowego dostawy.
Sonda paliwowa – urządzenie, które poprzez bezpośrednie podłączenie do systemu telemetrycznego, jest w stanie kontrolować zużycie paliwa w zbiorniku; czujnik ten pozwala w sposób precyzyjny określić ilość upustu paliwa podczas tak podczas postoju jak i przy włączonym silniku.
Przepływomierz paliwa – czujnik stosowany w systemach monitoringu pojazdów, służący do określenia zużycia paliwa w czasie rzeczywistym.
Droga hamowania – odległość, którą pokonuje pojazd od momentu użycia pedału hamulca do momentu całkowitego zatrzymania.
Ecodriving – styl jazdy preferujący płynną i bezpieczną jazdę; do jego elementów należy np. ruszanie na nierozgrzanym silniku, zmiana biegów przy możliwie jak najniższych obrotach, czy hamowanie silnikiem.
Tachograf – analogowe lub cyfrowe urządzenie rejestrujące, umieszczane na deskach rozdzielczych w celu kontrolowania czasu pracy kierowców, przejechanej drogi, czy osiąganej prędkości.
Lokalizator GPS – urządzenie umożliwiające monitorowanie przesyłki, czy samochodu. Droga przesyłu informacji biegnie od zamontowanego w pojeździe GPS-u do nawigacji satelitarnej, a od niej do centrali, gdzie gromadzone są wszystkie informację.
Monitoring GPS – inaczej lokalizator pojazdów; ma za zadanie zarządzanie flotą pojazdów w celu usprawnienia jej działania, zwiększenia efektywności pracy oraz jej bezpieczeństwa.
Więcej na temat systemów telemetrycznych można poczytać na stronie
http://www.truckonline.pl